Greek Oscars
Main Content
Greek Oscars is an award ceremony to recognize outstanding chapters and individuals within our fraternity and sorority community, including council recognition. Hosted by the Black Greek, Interfraternity, Panhellenic and United Greek Councils, this ceremony recognizes the previous calendar year's achievements.
For questions regarding Greek Oscars, please contact Michelle Outlaw, Office Manager for Fraternity & Sorority Affairs at moutlaw@illinois.edu.
2024 Chapter Awards
Outstanding Member Development
BGC
- 1st Place Phi Beta Sigma Fraternity, Inc.
- 2nd Place Delta Sigma Theta Sorority, Inc.
- 3rd Place Zeta Phi Beta Sorority, Inc.
IFC
- 1st Place Alpha Sigma Phi Fraternity
- 2nd Place Alpha Delta Phi Fraternity
- 3rd Place FarmHouse International Fraternity
PHC
- 1st Place Phi Sigma Sigma Fraternity
- 2nd Place Alpha Delta Pi Sorority
- 3rd Place Alpha Epsilon Phi Sorority
UGC
- 1st Place Sigma Lambda Gamma National Sorority, Inc.
- 2nd Place alpha Kappa Delta Phi International Sorority, Inc.
Outstanding Founders Week
BGC
- 1st Place Delta Sigma Theta Sorority, Inc.
- 2nd Place Zeta Phi Beta Sorority, Inc.
- 3rd Place Phi Beta Sigma Fraternity, Inc.
IFC
Council does not offer this award
PHC
Council does not offer this award
UGC
- 1st Place Gamma Phi Omega International Sorority, Inc.
- 2nd Place alpha Kappa Delta Phi International Sorority, Inc.
- 3rd Place Lambda Theta Alpha Latin Sorority, Inc.
Outstanding Risk Management
BGC
- 1st Place Delta Sigma Theta Sorority, Inc.
- 2nd Place Phi Beta Sigma Fraternity, Inc.
- 3rd Place Zeta Phi Beta Sorority, Inc.
IFC
- 1st Place Alpha Delta Phi Fraternity
- 2nd Place Sigma Phi Delta Fraternity
- 3rd Place Alpha Epsilon Pi Fraternity
PHC
- 1st Place Kappa Alpha Theta Fraternity
- 2nd Place (TIE)
- Alpha Omicron Pi Fraternity
- Pi Beta Phi Fraternity for Women
UGC
- 1st Place Gamma Phi Omega International Sorority Inc.
- 2nd Place alpha Kappa Delta Phi International Sorority, Inc.
- 3rd Place Chi Sigma Tau National Fraternity, Inc.
Outstanding Scholarship Programming
BGC
- 1st Place Zeta Phi Beta Sorority, Inc.
- 2nd Place Phi Beta Sigma Fraternity, Inc.
- 3rd Place Alpha Kappa Alpha Sorority, Inc.
IFC
- 1st Place Alpha Sigma Phi Fraternity
- 2nd Place Alpha Delta Phi Fraternity
- 3rd Place FarmHouse International Fraternity
PHC
- 1st Place 4H House Cooperative Sorority
- 2nd Place Delta Delta Delta Fraternity
- 3rd Place Phi Sigma Sigma Fraternity
UGC
- 1st Place Sigma Psi Zeta Sorority, Inc.
- 2nd Place Gamma Phi Omega International Sorority, Inc.
- 3rd Place alpha Kappa Delta Phi International Sorority, Inc.
Outstanding Commitment to Philanthropy
BGC
- 1st Place Zeta Phi Beta Sorority, Inc.
- 2nd Place Delta Sigma Theta Sorority, Inc.
- 3rd Place Phi Beta Sigma Fraternity, Inc.
IFC
- 1st Place Alpha Sigma Phi Fraternity
- 2nd Place Beta Sigma Psi, The National Lutheran Fraternity
- 3rd Place FarmHouse International Fraternity
PHC
- 1st Place Alpha Gamma Delta Fraternity
- 2nd Place Kappa Delta Sorority
- 3rd Place Alpha Epsilon Phi Sorority
UGC
- 1st Place alpha Kappa Delta Phi International Sorority, Inc.
- 2nd Place Sigma Psi Zeta Sorority, Inc.
- 3rd Place Gamma Phi Omega International Sorority, Inc.
Chapter of the Year
BGC
Zeta Phi Beta Sorority, Inc.
IFC
FarmHouse International Fraternity
PHC
Kappa Alpha Theta Fraternity
UGC
Gamma Phi Omega International Sorority, Inc.
Private Certified Housing
Outstanding Chapter
Alpha Epsilon Phi Sorority
2024 Individual Awards
Living Your Values
BGC
Laila Ismail – Delta Sigma Theta Sorority, Inc.
IFC
Ryker Ewing – FarmHouse International Fraternity
PHC
Amaya Wright – Phi Sigma Sigma Fraternity
UGC
Ushna Khushi – Delta Kappa Delta Sorority, Inc.
Outstanding Neophyte / New Member
BGC
Kamren Mason-El – Delta Sigma Theta Sorority, Inc.
IFC
Reese McCallister – FarmHouse International Fraternity
PHC
Anna Yuccas – Phi Sigma Sigma Fraternity
UGC
Tam Luu – alpha Kappa Delta Phi International Sorority, Inc.
Outstanding House Director
IFC
N/A
PHC
Patty Hahn – Phi Sigma Sigma Fraternity
Outstanding President of the Year
BGC
Symone Rogers – Delta Sigma Theta Sorority, Inc.
IFC
Carter Evans – Alpha Delta Phi Fraternity
PHC
Morgan Paoli – Alpha Gamma Delta Fraternity
UGC
Michelle Gutierrez – Lambda Theta Alpha Latin Sorority, Inc.
Chapter Advisor of the Year
BGC
Myisha Porter – Delta Sigma Theta Sorority, Inc.
IFC
Rob Eschbach – Alpha Delta Phi Fraternity
PHC
Diane Kaufman – Phi Sigma Sigma Fraternity
UGC
Mariana Ortega – Gamma Phi Omega International Sorority, Inc.
Greek Person of the Year
BGC
Malika Sampson – Delta Sigma Theta Sorority, Inc.
IFC
Adam Pressley – Phi Sigma Kappa Fraternity
PHC
Faith Dahman – Alpha Gamma Delta Fraternity
UGC
Anvi Divekar – Delta Kappa Delta Sorority, Inc.
Fred Turner Outstanding Alumna/us Award
Laura Walsten – Delta Delta Delta Fraternity
2024 Additional Awards
Highest GPA (Fall and Spring)
BGC
- Fall 2023 Delta Sigma Theta Sorority, Inc.
- Spring 2023 Delta Sigma Theta Sorority, Inc.
IFC
- Fall 2023 Alpha Epsilon Pi Fraternity
- Spring 2023 Beta Theta Pi Fraternity
PHC
- Fall 2023 4H House Cooperative Sorority
- Spring 2023 Sigma Delta Tau National Sorority
UGC
- Fall 2023 Delta Kappa Delta Sorority, Inc.
- Spring 2023 Alpha Phi Gamma National Sorority, Inc.
Most Improved GPA (Fall and Spring)
BGC
- Fall 2023 Sigma Gamma Rho Sorority, Inc.
- Spring 2023 Alpha Phi Alpha Fraternity, Inc.
IFC
- Fall 2023 Beta Sigma Psi, The National Lutheran Fraternity
- Spring 2023 Theta Xi Fraternity
PHC
- Fall 2023 Alpha Epsilon Phi Sorority
- Spring 2023 Alpha Omicron Pi Fraternity
UGC
- Fall 2023 Sigma Lambda Beta International Fraternity, Inc.
- Spring 2023 Chi Sigma Tau National Fraternity, Inc.
Awards & Scholarships
Willard Broom Award (PHC)
Hanne Livermore – Alpha Phi Fraternity
Panhellenic Council Scholarships
- Audry Carruth – Alpha Omicron Pi Fraternity
- Kailey Gara – Phi Sigma Sigma Fraternity
- Greta Arie – Alpha Omicron Pi Fraternity
Frances M. Redmon Award
Campbell Coker – Alpha Gamma Delta Fraternity
Make Every Day Matter Scholarship
Violet Park – alpha Kappa Delta Phi International Sorority, Inc.
Iñaki Bascaran Study Abroad Scholarship
Rosalie Moraga – Kappa Alpha Theta Fraternity
Beth Dohme Wallin Award
Avery Robinson – Chi Omega Fraternity
Victoria Lynn Merkel Award
Katherine Kondelis – Kappa Kappa Gamma Fraternity
1872 Legacy Scholarships
- Carter Evans – Alpha Delta Phi Fraternity
- Tanner Ditchfield – Alpha Gamma Rho Fraternity
Interfraternity Council Scholarships
- Ryker Ewing – FarmHouse International Fraternity
- Mason Brockett – FarmHouse International Fraternity
Past Award Winners
- 2023 Award Winners
- 2022 Award Winners
- 2021 Award Winners
- 2020 Award Winners
- 2019 Award Winners
- 2018 Award Winners
- 2017 Award Winners
To learn more about our past award recipients, check out the Awards section of our website.